Na cestě celoživotního vzdělávání

Nezaměstnaným po padesátce pomůže v Olomouckém kraji nový projekt

Padesátníci? Bývají spolehliví, loajální, dojdou pravidelně na všechny doporučené aktivity, nezapomínají se omluvit...

Přijít po padesátce o práci je nepříjemné. I když se padesátníkům hledá hůř, nový start pro ně může být také začátkem něčeho lepšího. Nezaměstnaným z této cílové skupiny chce na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku pomoct projekt olomoucké vzdělávací instituce.

„Není třeba propadat beznaději. Pokud člověk po padesátce přišel o práci, neznamená to ještě, že sám udělal něco špatně. Největší chybou by bylo označovat za viníka svůj věk, podléhat zbytečně skepsi a rezignovat,“ řekla projektová manažerka Lumíra Coufalová z olomoucké společnosti EDU institut, z.s. Ta se zaměřuje na vzdělávání a pomoc nezaměstnaným lidem, kterým se práce obtížněji shání. „Existuje pomoc. Díky evropským sociálním fondům můžeme nabídnout řadu motivačních i rekvalifikačních kurzů, osobní poradenství a nakonec i zprostředkovat zaměstnání,“ dodala.

V rámci projektu Nikdy není pozdě se ve spolupráci s úřady práce nyní uskuteční výběr lidí, kteří projeví zájem. Nemusí jít ale pouze o klienty Úřadu práce ČR. Do projektu se mohou hlásit i ostatní neaktivní padesátníci, kteří chtějí změnit své pracovní zaměření. Projekt odstartoval v říjnu a potrvá do září roku 2022. Zájemci mohou kontaktovat společnost přes webové stránky www.edu-institut.cz.

Zaměstnanost osob starších 50 let je podle Úřadu práce ČR dlouhodobý problém.  "Viníky přitom nemusí být starší nezaměstnaní, kteří se mnohdy ze všech sil snaží najít práci, ale i předsudky zaměstnavatelů. Personalisté někdy u této skupiny žadatelů o práci automaticky očekávají například pomalejší tempo, větší nemocnost, výrazné zaostávání za technickým vývojem a horší adaptabilitu na změny," potvrdil ředitel odboru zaměstnanosti Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Olomouci Bořivoj Novotný s tím, že problém mají i starší lidé s vyšším vzděláním. Výsledkem je kumulace buď domnělých, nebo i skutečných hendikepů a nižší šance na získání zaměstnání. Přitom právě tito zaměstnanci bývají loajální a na pracovních pozicích setrvávají delší dobu.

Zaměstnavatelé, kteří se v rámci projektu zúčastnili šetření, mají o padesátníky zájem. Chtějí si ale konkrétního účastníka vyzkoušet prostřednictvím dotace na mzdu. „Z šetření a naší předchozí zkušenosti vyplývá, že tato cílová skupina nechce příliš zkoušet nové věci. Ti, kteří to ale zkusí, mají velkou šanci svůj status nezaměstnaného změnit,“ uvedla Lumíra Coufalová. Starší účastníci podle ní totiž bývají spolehliví, loajální, dojdou pravidelně na všechny doporučené aktivity, nezapomínají se omluvit. „Potřebují hlavně zvýšit sebevědomí, vhodně motivovat, někteří potřebují zvýšit počítačové kompetence nebo se naučit orientovat na trhu práce a zajistit takové pracovní místo, které bude odpovídat jejich zájmu a schopnostem,“ dodala s tím, že v mnohých případech je také nutná změna kvalifikace.

 

Realizované projekty

Novinky

Vstupte do projektu

Oznamujeme, že nabíráme klienty do našich aktuálních projektů zaměřených na školení a zaměstnávání. Tyto projekty jsou speciálně navrženy pro lidi ve věkových skupinách do 30 let a nad 50 let, s cílem podpořit jejich profesní rozvoj a zapojení na trhu práce.

Toggle menu